Az ESG (Environmental, Social, Governance) ismeretek iránti kereslet ugrásszerűen növekszik, amihez a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar ESG-képzései nemcsak a magyar munkaerőpiacon, hanem nemzetközi szinten is értékes referenciát biztosítanak.
A magyar ESG-törvény (2023. évi CVIII. törvény) célja, hogy a vállalatokat fenntarthatóbb működésre ösztönözze, valamint elősegítse a nem pénzügyi információk átláthatóbb közzétételét. Az új magyar szabályozások középpontjában a környezeti hatások, társadalmi felelősségvállalás, és irányítási folyamatok szigorúbb nyomon követése áll. Ez kiterjed a vállalatok saját tevékenységére, valamint az értékláncuk szereplőire is, biztosítva az uniós megfelelést. A magyar ESG törvény külön hangsúlyt fektet az értéklánc szereplőinek ESG-adatszolgáltatási kötelezettségére is.
Ezért már most érdemes az ESG követelményekre való felkészülésre és az adatszolgáltatási rendszerek kialakítására fókuszálni. Az ESG törvény 11. fejezetének 23. § 5) bek. szerint „az ESG beszámoló elkészítésébe a vállalkozás a Hatóság által nyilvántartásba vett ESG tanácsadót is bevonhat”.
Az Erdőmérnöki Kar ESG témakörű képzéseinek rendszere
· Az ESG tanácsadó részismereti képzés résztvevői a tantárgyak tananyagai és a min. 1 hónapos szakmai gyakorlat teljesítése után mikrotanúsítványt szereznek.
· Az ESG és alkalmazott fenntarthatósági szakember mesterképzési (MSc) szak hallgatói záróvizsgát tesznek és felsőfokú végzettségről szóló oklevelet kapnak, amely (a szükséges szakmai gyakorlat mellett) a mikrotanúsítvány egyidejű megszerzését is jelenti számukra.
· Az elméleti tudás elsajátítását mindkét esetben digitális tananyagok teszik rugalmassá (egyéni időbeosztás). A képzések gyakorlati tananyagát projekt alapú feladatokkal támogatjuk.
Az ESG kritériumrendszer megértésében és a megfelelés hatékony megvalósításának támogatásában tud segítséget nyújtani a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar ESG képzési palettája.
A részismereti képzés 2025. január 31-i jelentkezéssel elérhető, és indulása már 2025. februárjában tervezett, míg az MSc szakra 2025. február 15-ig szükséges jelentkezni a felvi.hu-n keresztül (az MSc szak 2025 február elejétől jelenik csak meg a felvételi tájékoztatóban).
Részletes információ a https://www.uni-sopron.hu/esg-tanacsado-reszismereti-kepzes,
és a https://emk.uni-sopron.hu/esg-es-alkalmazott-fenntarthatosagi-szakember-msc oldalon olvasható.
A képzések olyan vezetőknek szólnak, akik szeretnék vállalatukat a fenntarthatóság útjára vezetni, és stratégiai szinten kezelni a környezeti, társadalmi és irányítási kérdéseket. Emellett ideális választás belső és külső szakértők számára is, akiknek feladata az ESG témakör kommunikációja, az érintettek edukációja és a vállalati fenntarthatósági törekvések támogatása.